Milwaukee M18FHIW2F12-0X 18V Fuel 1/2" High Torque Impact Wrench with Friction Ring Naked in Case
Brand:
Milwaukee
SKU:
0AAHMVG9EH8
Availability:
In Stock
Adding to cart… The item has been added
Specifications
Battery system:
works with all MILWAUKEE® M18 batteries
Impact Rate:
0-1300 / 0-2200 / 0-2400 / 0-2400 IPM
Max Bolt Diameter:
M36
Max Torque:
881 / 1200 / 1491 / 68 NM
No Load Speed:
0-1700 / 0-1300 / 0-2000 / 0-2000 RPM
Nut Busting Torque:
2034 NM
Tool Reception:
½” Square
Battery Type:
Li-ion
Charger Included:
No charger supplied
Voltage (V):
18
Description
Milwaukee M18FHIW2F12-0X 18V Fuel 1/2" High Torque Impact Wrench
The powerful M18 Fuel high torque impact wrench is a unique instrument that combines exceptional power and versatility. With a torque of 1491 Nm for fastening and 2034 Nm for bursting nuts, this tool performs well given its small size of only 193 mm. Improved accessibility in small spaces is made possible by this design, which is a significant benefit in a variety of work settings. With a no-load speed of 2000 RPM, the improved speed allows activities to be finished 35% faster than with its predecessor. Features like the battery isolation system, which guarantees a safe connection and efficiently reduces vibration transmitted to the battery pack, highlight the tool's dependability even further. The sturdy gear case extends the tool's lifespan by providing an additional layer of durability.