Milwaukee M12FIR38LR-0 M12 Fuel 3/8 Drive Long Reach Ratchet Body Only
Brand:
Milwaukee
SKU:
2PQUKARTE8I
Availability:
Usually ships within 3 days
Adding to cart… The item has been added
Specifications
Max Torque:
75 Nm
No-Load Speed:
200 rpm
Extended Reach:
82 mm
Head Design Height:
19.3 mm
Battery Type:
REDLITHIUM
Motor Type:
POWERSTATE Brushless
Overload Protection:
REDLINK PLUS
Description
The Milwaukee M12 FIR38LR-0 12V FUEL Brushless 3/8" Extended Reach Ratchet from ITS is the perfect tool for getting into tight and awkward spaces. It delivers up to a maximum torque of 75Nm and a no-load speed of up to 200rpm, making it the ideal fastening solution for automotive mechanics, maintenance, and repair professionals. Its extended neck adds an additional 82mm of reach, allowing users to access tight and confined spaces with ease. The low-profile 19.3mm head design further enhances accessibility in restricted areas.